Menu Zamknij

Guma na uszczelki

Uszczelki gumowe to produkt, który powszechnie wykorzystuje się w praktycznie wszystkich dziedzinach przemysłu. Choć z pozoru wydają się do siebie bardzo podobne, to w rzeczywistości wykonuje się je z przynajmniej kilku materiałów, różniących się pod względem właściwości chemicznych i fizycznych. Dobór konkretnego rodzaju gumy na uszczelki zależy od środowiska pracy, w jakim będą stosowane. Najpopularniejsze tworzywa, z jakich się je produkuje, to syntetyczne gumy techniczne – SBR, NBR oraz EPDM.

guma na uszczelki

Guma na uszczelki – którą wybrać?

Miękka guma na uszczelki to w rzeczywistości wytrzymałe tworzywo techniczne, które wytwarza się w sposób syntetyczny. Rodzaj zastosowanego materiału należy dobrać w taki sposób, aby był on odporny na warunki, w jakich będzie ono pracować. Dotyczy to zarówno kontaktu z czynnikami chemicznymi, jak i fizycznymi czy temperaturą.  Każda guma na uszczelki musi być bardzo wytrzymała, dlatego producenci tego rodzaju komponentów sięgają przede wszystkim po tworzywa sztuczne, które są zdecydowanie odporniejsze od naturalnego kauczuku.

Warto zauważyć, że najlepsze na rynku firmy decydują się na dostosowywanie ich pod specjalne wymagania klienta – gumowe rolki mogą być o różnej długości, grubości lub specjalnie docięte pod odpowiedni wymiar.

SBR – guma na uszczelki 3 mm, 5 mm lub szersze

SBR (ang.  styrene-butadiene rubber)  to skrótowa nazwa dla kauczuku butadienowo-sterynowego, czyli materiału syntetycznego. Do jego specjalnych właściwości należy zaliczyć przede wszystkim doskonałą odporność chemiczną – na kwasy, zasady, alkohole oraz wilgoć.

Inną zaletą kauczuku SBR jest wytrzymałość fizyczna na przecieranie oraz rozrywanie. Do słabych stron tego rodzaju gumy technicznej należy natomiast zaliczyć wrażliwość na działanie różnego rodzaju smarów, olei oraz benzyny, a także promieni UV.        

Charakterystyka tej miękkiej gumy na uszczelki sprawia, że wykorzystuje się ją między innymi w branży motoryzacyjnej – do układów hamulcowych oraz chłodniczych. Ceniona jest również za łatwe przystosowywanie jej do własnych potrzeb, np. dzięki różnego rodzaju grubości. Na rynku dostępne są rolki m.in. w wariantach gumy na uszczelki 5 mm, 3 mm czy niezwykle cienkiej 1 mm. Na specjalne zamówienia możliwe jest również ich jeszcze mocniejsze zróżnicowanie.

NBR  – miękka guma na uszczelki o uniwersalnym zastosowaniu

Guma NBR (kauczuk butadienowo-akrylonitrylowy)  jest odporna na tarcie, wysokie temperatury oraz duże ciśnienie. Jednak właściwością decydującą o jej dużej przydatności w przemyśle okazuje się wytrzymałość chemiczna. NBR nie reaguje ze smarami i olejami, dlatego można bezpiecznie stosować ją w miejscach, gdzie jest narażona na kontakt lub wyciek tego rodzaju substancji.

Specjalistyczne uszczelki z gumy NBR stosuje się w hydraulice oraz pneumatyce. Często wytwarza się z nich uszczelnienia złączy. Dodatkową zaletą tego tworzywa jest dobre tłumienie drgań.

EPDM – kauczuk etokylenowo-dienowy na uszczelki

EPDM (skrót od etylenowo-propylenowo-dienowy monomer) to terpolimer o bardzo cennych dla wielu branż właściwościach. Guma EPDM jest wytrzymała, odporna na wilgoć, substancje żrące, promienie UV, a także, co niezwykle istotne, zachowuje swoje właściwości w szerokim zakresie temperatur. Pozostaje elastyczna w granicach od -40 do +110 °C.Uszczelki z kauczuku etylenowo-dienowego skutecznie tłumią drgania, nie deformują się i wytrzymują warunki niekorzystne dla wytworów z SBR czy NBR, dlatego wykorzystuje się je w wielu branżach. Powszechnie stosują je tak wymagające dziedziny, jak motoryzacja oraz przemysł chemiczny czy wydobywczy.

Call Now Button