Menu Zamknij

Tuleje ślizgowe z tworzyw sztucznych

Wśród oferowanych przez nas półfabrykatów można znaleźć również rury. Wprawdzie wymiar katalogowy odbiega od rzeczywistego, ale mieści się w zakresie przyjętych tolerancji i jest na tyle zbliżony, że pozwala na orientacyjne dopasowanie do potrzeb. Nasza firma zapewnia rury z poliamidu (PA6/ PA6G), rury z poliacetalu (POM-C), rury z teflonu (PTFE). Wykonujemy również tuleje na wymiar z tworzyw, które są dostępne w formie prętów, np. rury z polietylenu bądź jeśli dostępne średnice półfabrykatu nie pasują wymiarem do potrzeb Klienta. Ze względu na wykorzystanie największym zainteresowaniem cieszą się tuleje ślizgowe z tworzyw sztucznych, które bezproblemowo współpracują z innymi elementami w aplikacjach.

Tuleje ślizgowe – półfabrykat czy detal ?

Jeśli tuleje ślizgowe będą poddawane dalszej obróbce to warto wybrać półfabrykaty dostępne z katalogu. Choć wymiar nie będzie zgodny co do mm, ale będzie się mieścił we wskazanej tolerancji wymiarowej. Średnica zewnętrzna zawsze jest większa niż zakłada katalog, a średnica wewnętrzna mniejsza. Dlatego przy wyborze odpowiedniej rury trzeba uwzględnić tą wiedzę. Naddatki dają zapas materiału i możliwości obróbki do średnic sugerowanych w katalogu. Dodatkowo cena półfabrykatu będzie zdecydowanie niższa niż wykonanie tulei ślizgowej na gotowo. Z kolei gdy konieczny jest dokładny wymiar tulei jedynym sposobem jest produkcja na zamówienie. Jednak taki wybór generuje większe koszty i zdecydowanie wydłuża czas oczekiwania.

Wybierz materiał na tuleje ślizgowe

Wszystkie oferowane przez nas tworzywa w formie rur mogą służyć na tuleje ślizgowe. Najmniejszy współczynnik tarcia wykazują tuleje teflonowe. Co więcej są odporne na wysokie temperatury powyżej 250 st. C i wiele substancji chemicznych, a także posiadają atest dopuszczający do kontaktu z żywnością. Szereg zalet wiąże się również z odpowiednią ceną i można śmiało przyznać, że rury PTFE są najdroższe. Odwrotnie – bo najtańsze, a co za tym idzie najchętniej wybierane są tuleje poliamidowe. Jednak jest to materiał, który w wilgotnym środowisku puchnie i nie trzyma stałego wymiaru. Dodatkowo tuleja ślizgowa z poliamidu ma duże tolerancje wymiarowe z uwagi na spore naddatki materiału. Dlatego najbardziej optymalne co do ceny, właściwości ślizgowych i stabilności wymiarowej wydawać się mogą tuleje POM-C. Oczywiście dobór materiału powinien być podparty przeznaczeniem półfabrykatu, gdyż do różnych zastosowań będzie wskazane inne tworzywo. Jeśli masz wątpliwości w wyborze odpowiedniej tulei ślizgowej skontaktuj się z biurem obsługi klienta.

Call Now Button