Menu Zamknij

Plandeka na basen czyli jak zabezpieczyć basen na zimę?

Niemal każdy właściciel domu z dużą działką marzy o posiadaniu basenu. Mały akwen w ogrodzie szybko staje się ulubionym miejscem zabaw nie tylko dzieci, ale i dorosłych, a kąpiel w chłodnej wodzie jest najlepszym sposobem na chwilę wytchnienia od upału. Jednak, aby cieszyć się tym dobrodziejstwem w ciepłe dni, trzeba odpowiednio o niego zadbać przez resztę roku. Każdy wie o tym, że latem trzeba regularnie oczyszczać i uzupełniać wodę, natomiast mało kto pamięta, że poza sezonem wiąże się to z koniecznością zabezpieczenia basenu na zimę. Całorocznych konstrukcji nie da się rozłożyć na części i schować pod dachem, dlatego potrzebna będzie do tego specjalna plandeka na basen.

Co zrobić z basenem poza sezonem?

Większość przydomowych basenów nie nadaje się do eksploatacji poza sezonem letnim – w grę nie wchodzą zimowe kąpiele, ponieważ do tego potrzeba nie tylko systemu podgrzewania wody, ale także ciągłej filtracji i zadaszenia. Dlatego, kiedy tylko miną ostatnie ciepłe dni lata, posiadacze basenów muszą zabezpieczyć sprzęt na niskie temperatury oraz nieprzyjazną pogodę.

Jak zabezpieczyć basen stelażowy na zimę?

W przypadku basenów stelażowych sytuacja jest o tyle prosta, że nie są one przystosowane do przechowywania poza domem przez cały rok, ale można je zdemontować i przenieść. Po sezonie należy spuścić z niego wodę, oczyścić i rozebrać na części. Rozkręconą konstrukcje powinno przechowywać się w pomieszczeniu, gdzie temperatura nigdy nie spada poniżej zera – np. w piwnicy, składziku lub garażu.

Jak zabezpieczyć całoroczny basen ogrodowy na zimę?

Zupełnie inaczej postępować należy w przypadku basenu całorocznego, który jest wbudowany na stałe i oczywiście nie da się go rozmontować. Skoro nie można przenieść go pod dach, to należy w inny sposób zabezpieczyć go przed mrozem, deszczem, śniegiem i brudem. Najlepiej sprawdza się do tego proste, ale bardzo skuteczne rozwiązanie, czyli plandeka basenowa, która spełnia funkcję zadaszenia. Mówiąc wprost, jest to wytrzymały pokrowiec na basen, którym przykrywa się całą konstrukcję tak, aby była ona w 100% zabezpieczona przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. 

Postępowanie na koniec sezonu jest bardzo proste. Z basenu należy spuścić większość wody, tak by pozostała w nim jedynie 15-20 cm warstwa, która pozwala na wyrównanie nacisku pomiędzy basenem a zamarzającymi wodami gruntowymi. Wbrew pozorom lód wewnątrz zbiornika jest mniej niebezpieczny dla konstrukcji niż silny napór z jeden strony – od gruntu. Na tak przygotowaną i wyczyszczoną konstrukcję wystarczy nałożyć wspomniane nakrycie na basen, a całość będzie dobrze zabezpieczona w trakcie zimy.

Szczególnie dobrze sprawdzają się do tego produkty wykonywane na wymiar, ponieważ pokrywa na basen prostokątny może różnić się pod względem mocowania i konstrukcji od plandeki na basen okrągły. 

basen murowany

Najskuteczniejszą ochronę zapewniają jednak wysokiej jakości nakrycia na basen. Wykonuje się je z tworzywa sztucznego o dużej gramaturze, ponieważ są one najodporniejsze na rozrywanie. Skrojona na dokładny wymiar plandeka z PCV (polichlorku winylu) o gramaturze rzędu 650 g/m2 zapewnia ochronę porównywalną do zadaszenia. Właściciel w ten sposób zabezpieczonego basenu nie musi martwić się silnymi podmuchami wiatru ani intensywnymi opadami śnieg lub deszczu, ponieważ materiał wytrzymuje duże różnice temperatur i spore obciążenia – około 60 kg/m2.

Trwałe plandeki na baseny 

Basen ogrodowy przy spełnieniu kilku warunków może cieszyć domowników przez wiele lat. Jednym z najważniejszych jest wybór konstrukcji wysokiej jakości, a następnie jej odpowiednia konserwacja i zabezpieczenie poza sezonem. W utrzymaniu dobrego stanu pomoże nakrycie basenowe. Najlepiej, jeśli jest dobrze dopasowane do wymiarów zbiornika, a także wykonane z solidnego materiału. 

Najtańsze plandeki basenowe są niskiej jakości i nawet jeśli pozwolą na szczelne zabezpieczenie basenu, to wytrzymają jeden lub dwa sezony, a następnie będą zniszczone, przez co przestaną spełniać swoją funkcję. Dlatego już na etapie budowy przydomowego akwenu warto pomyśleć o zaprojektowaniu do niego ochronnego nakrycia, czyli plandeki na basen.

W ofercie naszej firmy znajdują  się jedynie plandeki basenowe wysokiej jakości, z bardzo trwałej tkaniny PCV o gramaturze 650 g/m2. Tworzywo o takiej charakterystyce jest grube oraz dosyć ciężkie, co sprawia, że wykonane z niego nakrycie jest nadzwyczaj odporne na uszkodzenia mechaniczne. 

Osłony wyprodukowane z polichlorku winylu o tak dużej gramaturze to przede wszystkim całoroczne plandeki na baseny ogrodowe oraz jacuzzi. Rozłożenie nakrycia nad zbiornikiem jest pracochłonne, ale zapewnia trwałe zabezpieczenie na okres, gdy jest za zimno na korzystanie z basenu, czyli w polskich warunkach przez całą jesień, zimę i wiosnę. Do krótkoterminowego okrywanie zbiornika latem lepiej sprawdzają się lżejsze plandeki z polietylenu PE lub specjalne przykrywki na basen. Można łatwo i szybko rozłożyć je na przykład w przypadku parodniowego pogorszenia pogody.

czerwony materiał pcv na plandeke

Dlaczego plandeki basenowe wytwarza się z PVC?

PVC to doskonały materiał do produkcji plandeki basenowej. Dzieje się tak, ponieważ tworzywo wyróżnia się doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Polichlorek winylu jest trwały, elastyczny oraz odporny na promieniowanie UV. Zachowuje swoje właściwości w szerokim zakresie temperatur, nawet w dużym mrozie, a także może być stosowany w wilgotnych warunkach. Wyprodukowane z PVC nakrycia basenowe zapewniają solidną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Nasza firma zajmuje się produkowaniem plandek basenowych i plandek na wymiar. Realizujemy zamówienia na wszystkie rozmiary, zarówno w regularnych, jak  i nietypowych kształtach. Wszystkie wykonane przez nas osłony na baseny mają podwójnie zgrzane krawędzie, które poprawiają odporność na rozdzieranie, a także wytrzymałe oczka montażowe z niekorodującego metalu. 

Wyręczamy klientów w projektowaniu plandeki. Do realizacji zamówienia wystarczą nam dokładne wymiary basenu. Nakrycie wykonujemy w taki sposób, aby dłuższe krawędzie zachodziły na brzegi i całościowo osłaniały konstrukcję. Oferujemy możliwość wyposażenia plandeki w specjalną kieszeń wewnętrzną, przez którą można przeciągnąć linkę, listewkę lub rurkę. Takie rozwiązanie stanowi doskonałe zabezpieczenie przed załamywaniem się plandeki pod ciężarem wody lub śniegu. Inną możliwą do wybrania opcją jest zaprojektowanie nakrycia ze specjalnym odpływem na zbierającą się na plandece wodzie.  

Oferowane przez nas produkty prezentują się bardzo estetycznie, dzięki czemu basen poza sezonem nie szpeci wyglądu ogródka. W ofercie naszej firmy dostępna jest pełna paleta kolorystyczna produktów: czarny, biały, zielony, niebieski, pomarańczowy, żółty, czerwony, brązowy, szary oraz beżowy. 

Call Now Button